Nätdejtare friserar sanningen

Den som ljuger om sig själv undviker ofta att använda ordet jag. På så sätt distanserar sig lögnaren från sina osanningar.

Det hävdar Catalina Toma, professor i kommunikationsvetenskap vid universitetet i Wisconsin-Madison. Hon har tillsammans med kollegan Jeffrey Hancock jämfört 78 nätdejtare med deras profiler.

Deras studie visar också att lögnaren tenderar att undvika laddade ord genom konstruktioner med ordet inte. De ersätter exempelvis glad med inte ledsen och spännande med inte så tråkig.

Överlag skriver lögnaren kortare presentationer och berättar mindre om sig själv: ”Lögnaren har huvudet fullt. Ju mindre man skriver, ju färre osanningar har man att komma ihåg och backa upp senare”, säger Catalina Toma.

Enligt undersökningen ljög, eller friserade, åtta av tio nätdejtare sanningen i någon mån. Vanligast var att ta bort några siffror på vikten och åldern och lägga till några på längden. Det förekom även att lögnaren använde profilbilder som rimmade illa med verkligheten.

Nätdejtarens motiv till att ljuga är desamma som för den som söker kärleken på annat sätt. Däremot erbjuder nätet större möjligheter att ljuga – och frestelsen kan bli större. ”Man förväntas inte vara spontan i sin profil utan kan skriva om och redigera så många gånger man vill”, säger Catalina Toma.

Forskarna spekulerar om möjligheten att konstruera tekniska hjälpmedel för att avslöja bedragarna. Men de lär dröja. Tills vidare får vi nöja oss med att spana efter ordet jag.

Helén

2 kommentarer

Kommentarer

Det där tycker jag är allra mest uppenbart när folk använder "man" istället för "jag".

Dvs när man egentligen pratar om sig själv, men ändå använder det mer generella ordet "man".

Det är en bra sak att lyssna efter i samtal eller intervju. Ett bra ställe att börja lyssna efter det är i tv-programmet Lyxfällan.

De använder "man" när de skäms, inte tar ansvar, inte vill kännas vid problemet osv. Kan också tänkas användas av människor när de inte känner sig bekväma med ämnet.

Jag försöker själv att inte använda "man" förutom när jag faktiskt menar det.

Jag håller med Feuerzeug.Visst är det lätt att använda "man" istället för "jag". Det är ett sätt att "glida undan", istället för att medge att så gör inte jag.

Lägg till ny kommentar